PROJEKTY - Szkoła Podst nr 1 w Łużnej

Idź do spisu treści

Menu główne:

PROJEKTY

Przygoda z językami obcymi
W ramach realizacji obowiązkowych projektów uczniowskich w klasach drugich gimnazjum w dniu 24 czerwca 2014 odbyła się ich prezentacja w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie pracowali w grupach projektowych z języków obcych. Całoroczna praca obejmowała poznawanie kultury, tradycji i zwyczajów krajów anglo-  i niemieckojęzycznych. Tytuł projektu brzmiał „Przygoda z językami obcymi”.
Na początku imprezy przeprowadzono konkursy „ Jeden z pięciu” ze znajomości języka i kultury obydwu języków obcych. Zwycięzcami byli: w konkursie języka niemieckiego M. Dutka i D. Tomasik, a w konkursie z języka angielskiego A. Kasprzyk i J. Kaleta.

       
Następnie odbyliśmy ciekawą podróż po krajach anglo-  i niemieckojęzycznych. Najpierw zaprezentowano Szwajcarię w scence podsumowującej wizytę w tym kraju. Usłyszeliśmy o serach szwajcarskich, czekoladzie „Milce” oraz bankach. Następnie koleżanki pokazały w jaki sposób produkuje się syrop klonowy w Kanadzie. W końcowej części imprezy była degustacja tego słynnego produktu kanadyjskiego.
Można było też złożyć wizytę w angielskiej restauracji, i posłuchać jak radzą sobie klienci z zamawianiem potraw i obsługą gości. Inna grupa pokazała  zwyczaj picia popołudniowej herbaty połączony z konsumpcją małych kanapeczek. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi słowo „sandwich” a także skosztowaliśmy kilku rodzajów kanapek.
Wizytę w Anglii uświetnił niezapomniany zespół „The Beatles”, który w rewelacyjny sposób wykonał piosenkę „All my loving”.
Austria powitała nas tradycyjnym jodłowaniem, strojem tyrolskim i typowymi słodyczami. Jednak niezapomniane wrażenia wywarł na nas walc „Nad pięknym, modrym Dunajem” w mistrzowskim wykonaniu B. Burkot i J. Szury.
Świetną rozrywką była także piosenka dziecięca „Schnappi das kleine Krokodil”, która w zabawny sposób zaprezentowały dziewczyny z klasy II c.
   Ze zwyczajami szkockimi zapoznała nas następna grupa. Dowiedzieliśmy się o ojczyźnie golfa, tartanach, kilcie i dudach oraz usłyszeliśmy tradycyjną szkocką piosenkę. Doskonałej zabawy dostarczyła nam scenka kabaretowa na temat pisania listu w języku angielskim. Okazuje się, że nie tylko mówienie ale i pisanie w języku obcym może sprawiać trudności i powodować śmieszne sytuacje.
    Kolejną wizytę złożyliśmy na „zielonej wyspie” – Irlandii.
W świat kultury rdzennych mieszkańców Australii-Aborygenów wprowadzili nas członkowie kolejnej grupy. Wykonali oni zwyczajowy taniec prezentując tradycyjne stroje i ozdobione malowidłami ciała.
Właściciele renomowanych niemieckich firm samochodowych Opel, BMW, Volkswagen i Porsche reklamowali swoje wspaniałe samochody.

    
Do austriackiej restauracji zaprosiła nas kolejna grupa. Oprócz dialogu o potrawach podziwialiśmy prawdziwy, specjalnie na tę okazję upieczony tort Sachera. Po imprezie odbyła się jego degustacja. Był wyśmienity.
Następnie znowu udaliśmy się do Szwajcarii, aby usłyszeć wywiad ze sławnym tenisistą Rogerem Federerem.
Szczególnych doznań dostarczyła nam grupa prezentująca Stany Zjednoczone. Mieliśmy okazję usłyszeć przemówienie prezydenta Obamy , podziwiać występ Michaela Jacksona oraz taniec kowbojski.
Uroczystość zakończyła piosenka „Happy” w wykonaniu Liliany Michalik. Przy dźwiękach piosenki pojawili się na scenie wszyscy uczestnicy projektu, którym widownia podziękowała oklaskami za występy. Dostarczyły nam one zarówno wiedzy o krajach języków obcych nauczanych w naszej szkole, a także wspaniałej rozrywki.
Konferansjerami imprezy byli: P. Wojtas i D. Kopek. Opracowaniem multimedialnym zajmował się W. Tarsa.
Opiekunkami projektu były: B. Szura, I. Dusza – Gryzik, A. Guzik i L. Góratowska.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego