SZKOŁA PAMIĘTA - SzPodst1Łużna

Przejdź do treści

Menu główne:

HISTORIA > 2019/2020Klasa IV B pamięta


Dnia 24 października 2019 r. w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta" uczniowie klasy IV B wraz  z wychowawcą udali się na cmentarz parafialny w Łużnej by zapalić znicze na grobach osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. Uczniowie uczcili pamięć Patronki Szkoły Podstawowej Anny Leśkiewicz oraz księdza prałata Józefa Zabrzańskiego.


VII b na cmentarzu wojennym na wzgórzu Pustki


24 października 2019 roku, zgodnie z wieloletnią tradycją Szkoły, uczniowie klasy VII b odwiedzili cmentarz wojenny nr 123 na Wzgórzu „Pustki". W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych uczcili pamięć poległych za Ojczyznę w 1915 roku. Zapalili znicz pamięci między innym na mogile łużnianina Michała Stępnia, który zginął ok. 2 kilometry od domu. T. Ż.Pustki cmentarz wojenny nr 123 - klasa 7a


W dniu 22 października klasa 7a z wychowawczynią odwiedziła lokalne miejsce pamięci-  Cmentarz wojenny nr 123 – Łużna-Pustki.
Tematem lekcji wychowawczej było zgłębienie historii tej nekropolii. Korzystając z różnych materiałów analizowaliśmy listę nazwisk żołnierzy z czasów I wojny światowej oraz lokalizację ich pochówku.
Zapalając znicze oddaliśmy cześć wszystkim poległym, bez względu na ich przynależność religijną, narodowościową oraz po której stronie walczyli.
Cmentarz komunalny w Łużnej


Dnia 22 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z klasą VII b wybrali się na cmentarz w celu odwiedzenia i uporządkowania grobów zasłużonych zmarłych. Wspólnie zadbaliśmy o porządek na grobie naszej Patronki szkoły Anny Leśkiewicz, niedawno zmarłego ks. Józefa Zabrzańskiego oraz Jana Turskiego, walczącego w II wojnie światowej. Zapaliliśmy znicze na zapomnianych grobach.Cmentarz w Łużnej - klasy I-III


W ramach akcji ,,Szkoła pamięta” uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 w Łużnej odwiedzili groby zmarłych nauczycieli, miejscowych bohaterów, którzy zasłużyli na pamięć w naszej społeczności. Uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty także pod Tablicą Pamiątkową, upamiętniającą bohaterów II wojny światowej. Widnieje na niej wymowny napis: CHWAŁA  WAM – PRZYKŁAD NAM”.


Zajęcia w terenie z panią leśnik


Leśnicy zajmują się nie tylko prowadzeniem gospodarki leśnej lecz także edukowaniem społeczeństwa. W celu w dniu 15 października 2019 r. odwiedziła nas p. Jadwiga Cieśla z Nadleśnictwa Zagórzany. Czwartoklasiści - uczniowie koła ekologicznego pod opieką nauczycieli wyruszyli na dwugodzinne zajęcia przyrody na terenie Pustek.
Pani leśnik przeprowadziła zajęcia warsztatowe ze znajomości zasad zachowywania się w lesie oraz rozpoznawania drzew i krzewów leśnych.   O zainteresowaniu tematem świadczyło wiele zadawanych pytań. Spotkanie zakończyło się wręczeniem pamiątek- pomocy naukowych do wykorzystania nie tylko na lekcjach przyrody. Dla wszystkich była to wspaniała i pouczająca lekcja przyrody na świeżym powietrzu.
 
Copyright 2020. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego